%100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ  | POBUDO

 

SSL Sertifikası

1996 yılında Netscape tarafından geliştirilen ve hızla bütün tarayıcılar tarafından kullanıma geçilen SSL Sertifikası, en basit anlatımla bir çeşit şifreleme sistemidir. İnternetten alışveriş yaparken e-ticaret firmasına kredi kartı bilgilerinizi girdiğinizde eğer firma SSL sertifikası sahibiyse kart bilgilerinizi bankaya özel bir şifreleme yöntemi aracılığıyla aktarır. Yapılan bu şifreleme de sadece bankanız tarafından deşifre edilebilir ve işlemin gerçekleştirilmesi için yine şifrelenerek bilgiler bankanızdan firmaya gönderilir. Böylece kredi kartı ve banka kartıyla internetten alışveriş yaparken bilgilerinizin 3. şahıslar tarafından ele geçirilerek kötü niyetle kullanılması önlenmiş olur. Geleneksel alışverişte kart bilgileriniz POS makinesi aracılığıyla kopyalanabilirken bu yöntemle bilgileriniz güvende olur. Üstelik bir e-ticaret firmasının SSL Sertifikası sahibi olduğunu anlamak da oldukça kolaydır.

Bir e-ticaret firmasının sayfasına girdiğinizde adres satırının en başında https:// yazısı bulunur. Eğer bu yazı yeşil renkliyse o sitede SSL sertifikası bulunuyor demektir. Bu sertifikanın bulunmadığı sitelerde https:// yazısı yeşil renkte değilse ve üzerinde bir çizgi varsa o site güvenli değil demektir. Ödeme sayfasında ya da ana sayfada https:// yazısını yeşil olmasına mutlaka dikkat edilmelidir.

3D Secure

Dünyanın en büyük kart sağlayıcılarından Visa tarafından geliştirilen 3D Secure, banka kartı ile internetten alışveriş yapabilmek için bir zorunluluktur. Özellikle kredi kartını hayatından çıkarıp tek çekim ile internetten alışveriş yapmayı tercih edenler için mükemmel bir seçenek yaratan 3D secure, kredi kartıyla yapılan işlemlerde de bir tercih olarak sunuluyor. Çalışma sistemi ise oldukça basittir. Müşteri, bir e-ticaret firmasından alışveriş yapmak için kart bilgilerini ödeme ekranındaki ilgili yere yazıp işlemi onayladığında bilgileri şifrelenerek bankasına gönderilir. Sadece banka tarafından deşifre edilebilen bu bilgilerin ardından banka tarafından kullanıcının kayıtlı cep telefonuna bir şifre gönderilir. Bu şifre 180 saniye içerisinde e-ticaret firmasının ödeme ekranındaki ilgili çubuğa yazıldığında ödeme işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Hem Alıcıya Hem de Satıcıya Fayda Sağlar

E-ticaret firmaları, SSL Sertifikası ve 3D Secure güvenlik seçeneklerine sahipse müşterinin kart ve kişisel bilgilerini garanti altına aldığını kanıtlamış olur. Güvenli e-ticaret arayışında olan online müşteri, kart bilgilerinin ve kişisel bilgilerinin 3. şahıslar tarafından ele geçirilemeyeceğini bilerek işlemlerini gerçekleştirir. Ayrıca bu güvenlik önlemleri alıcıyı koruduğu kadar satıcıyı da korur. E-ticaret firması, müşteri tarafından ileride yapılabilecek ödeme itirazlarına karşı sistemini ve bilgilerini güvenle saklamış olur.

iyzico Güvenliği Garanti Eder

Alternatif sanal POS hizmeti sunan iyzico’yu tercih eden e-ticaret firmaları ise güvenlik için gerekli bütün sistemlere tek seferde sahip olmayı başarır. Dünyanın en yüksek veri güvenlik standardı PCI (Payment Card Industry) – DSS (Data Security Standard) sertifikasına sahip iyzico, altyapısında bulunan bu sertifikaları başlangıç aşamasından itibaren sağlamayı garanti eder.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR